V Polsku určili Den obětí genocidy na Volyni

 

5.6.2025 06:47

Polský Sejm včera jednomyslně rozhodl o zavedení 11. července Dnem památky Poláků – obětí genocidy spáchané OUN-UPA na východních územích Druhé polské republiky. Nový státní svátek má být poctou zavražděným a jejich rodinám.

Sejm ve středu schválil zákon, kterým se 11. červenec zavádí jako Den památky Poláků – obětí genocidy spáchané Organizací ukrajinských nacionalistů a Ukrajinskou povstaleckou armádou (OUN-UPA ) ve východním pohraničí II.  polské republiky. Nový svátek má být vyjádřením pocty tisícům Poláků zavražděných ukrajinskými nacionalisty v letech 1939–1946.

Zákon uvádí, že vrchol zločinu nastal v červenci 1943 a den 11. července, kdy došlo k masovým vraždám polského obyvatelstva ve zhruba stovce měst, byl považován za symbolický. Umučení z důvodu příslušnosti k polskému národu si zaslouží být připomínáno formou dne, ve který polský stát každoročně vzdává hold obětem, zdůrazňuje se v textu zákona.

Poslanec Marcin Warchoł označil rozhodnutí Sejmu za důležitý krok k plnému uctění památky obětí volyňského masakru. „Oběti volají po vzpomínce, ne po pomstě, a tyto neoznačené hroby na Volyni ve východním Malopolsku jsou místy vzpomínky, místy, která jsou výčitkami svědomí tváří v tvář této hrozné katastrofě, která se tehdy stala,“ řekl.

Přijatý zákon připomněl, že v důsledku činů ukrajinských nacionalistů bylo zavražděno přes sto tisíc Poláků a statisíce lidí byly nuceny opustit své domovy. Vzpomínka na tyto události má být trvale zapsána do kalendáře národní paměti.

Připomeňme ovšem, že na dnešní Ukrajině jsou příslušníci OUN-UPA považováni za hrdinné bojovníky za svobodu, jejich zločiny jsou popírány nebo bagatelizovány. Po zemi již vyrostly desítky soch válečného zločince Stepana Bandery. Ukrajinské úřady brání exhumaci obětí masakru a jejich řádnému pohřbení.

Jana Putzlacher, vesevec.info